Original

Bajeczne reakcje


W piątek 2 lutego klasa 2d uczestniczyła w bloku zajęć edukacyjnych na Wydziale Chemii UAM. Spotkanie poświęcone było reakcjom utleniania i redukcji.

Na początku odbyły się, bardzo lubiane przez uczniów, zajęcia laboratoryjne. Po krótkim szkoleniu BHP uczniowie otrzymali instrukcje doświadczeń i przystąpili do samodzielnego przeprowadzenia eksperymentów.Młodzi chemicy obserwowali bajeczne kolory związków uzyskanych przez redukcję manganianów(VII) w różnych środowiskach, zmagali się z reakcją kameleonową, utleniali i redukowali związki chromu, otrzymywali jod i obserwowali jego chloroformowy roztwór, poddawali miedź reakcjom z kwasami utleniającymi i roztwarzali cynk w kwasach nieutleniających. Skrupulatnie sporządzone notatki z przeprowadzonych eksperymentów na pewno przydadzą się na lekcjach chemii.

W trakcie wykonywania doświadczeń uczniów odwiedził dziekan Wydziału Chemii UAM pan prof. dr hab. Henryk Koroniak, który był mile zaskoczony pracowitością, skupieniem i zaangażowaniem ósemkowiczów.
 
Po zajęciach laboratoryjnych uczniowie wysłuchali wykładu z pokazami, wygłoszonego przez pana prof. dr hab. Lechosława Łomozika. Młodzież utrwaliła sobie pojęcia związane z reakcjami typu redoks, poznała różne zastosowania tych niezwykłych reakcji a po wykładzie pan profesor zademonstrował jak zbudować baterię z ...ziemniaka!