Original

Chka na tropie


W dniu 13.12.2017 roku 1D ChKA uczestniczyła w wykładzie „Perfumeria ósmą dziedziną sztuki”, który wygłosiła pani prof. dr hab. Izabela Nowak. W ramach wykładu zostały zaprezentowane różne oblicza perfumiarstwa. Omówione zostały zasady tworzenia perfum, rozmaitość kreacji gatunków perfum, historia perfumiarstwa oraz opakowalnictwa. Historia pokazuje, że perfumy znane są ludziom od Starożytności. Odgrywały one dużą rolę podczas ceremonii religijnych, w medycynie, przez niektórych uważane za świętość. Były wyznacznikiem bogactwa i luksusu.

Uczniowie dowiedzieli się, że perfumy inaczej pachą, kiedy wąchamy je we flakoniku i inaczej, gdy połączą się z naszą skórą oraz jak właściwie uwalniają się nuty zapachowe. Po dzisiejszym wykładzie wiemy, ze przy wyborze nowych perfum nie możemy sugerować się pierwszym wrażeniem po otwarciu flakonu. Nuta głowy, nuta serca i nuta bazy nie są dla naszych chemików żadną tajemnicą. Uczniowie mieli okazje powąchać kilkunastu różnych kompozycji zapachowych.

Tworzenie kompozycji zapachowych, nowych receptur uważa się za sztukę, a PERFUMIARSTWO jako ósmą dziedzinę sztuki obok architektury, rzeźbiarstwa, malarstwa, muzyki, tańca, literatury i filmu.

Organy - miejsce pracy perfumiarza