Original

„Dzień Marii”


W dniu 1.12.2017 roku klasa 1D ChKA uczestniczyła w panelu popularyzatorskim „Dzień Marii”, upamiętniającym tę wielką polską Uczoną. Uczniowie oprócz wspaniałego wykładu pana dr hab. Tomasza Pospiesznego o życiu i dokonaniach naszej rodaczki, mogli obejrzeć spektakularne eksperymenty, które zaprezentowali studenci WCH UAM oraz zwiedzić gmach Wydziału Chemii UAM „od kuchni”.

Pan Tomasz Pospieszny jest autorem biografii Marii Skłodowskiej-Curie:  „Nieskalana sławą”. Jest to historia kobiety wyprzedzającej swoją epokę o pokolenia. Kobiety wyjątkowej nawet jak na nasze współczesne standardy. Ponadprzeciętnie odważnej i upartej. Pełnej pasji. Romantyczki uwikłanej w czas przemian. Kobiety praktycznej, pracowitej i niezłomnej. Ubóstwianej i znienawidzonej, podziwianej i pogardzanej. Wiernej żony, oddanej kochanki, wymagającej, ale troskliwej matki. Kobiety kosmopolitycznej, a jednocześnie wielkiej patriotki polskiej i francuskiej. Skandalistki, „świętej”, noblistki. Odkrywczyni polonu i radu. Odważnej społeczniczki, skrytej i intrygującej samotniczki w zdominowanym przez mężczyzn świecie.

Pierwsza kobieta, która otrzymała nagrodę Nobla. Pierwsza, która otrzymała ją dwukrotnie i to w dwóch różnych dziedzinach nauki.

Zdjęcia >>>