Original

Wymiana z Gruzją


Listopadowy wyjazd uczniów naszego liceum do Gruzji był kontynuacją wymiany rozpoczętej wiosną tego roku, kiedy to podejmowaliśmy gruzińskich gości u siebie i pokazywaliśmy im piękno naszego miasta i kraju.

Hasło przewodnie tej wymiany brzmi „Write Rustaweli", gdyż od Szoty Rustawelego, gruzińskiego średniowiecznego epika, wszystko się zaczęło -  poznaliśmy jego poemat „Rycerz w tygrysiej skórze", kaligrafowaliśmy wybrane strofy poematu i w ten sposób połączyła nas z Gruzinami miłość do Rustawelego, którego oni darzą ogromną atencją.

Pierwszy dzień pobytu w Gruzji spędziliśmy w Kutaisi serdecznie podejmowani przez dyrekcję i uczniów Georgian-American School PROGRESS, która była gospodarzem naszej wymiany. Spotkanie rozpoczął uroczysty koncert zorganizowany z okazji naszego przybycia. My recytowaliśmy strofy „Rycerza w tygrysiej skórze", a Gruzini zrewanżowali sie nam recytacją fragmentów "Pana Tadeusza".  Nie zabrakło też wątków podkreślających  Święto Niepodległości, obchodzone przez nas w tym dniu. Po uroczystości mieliśmy okazję zwiedzić miasto i posmakować specjałów gruzińskiej kuchni.

Kolejne dwa dni to pobyt  w  Tbilisi - stolicy Gruzji. Miasto oczarowało nas swoją niezwykłością, atmosferą i róznorodnością kulturową. Zostaliśmy przyjęci przez ministra kultury i sportu, który specjalnie dla nas, mimo poniedziałku,  udostepnił galerię z wyjatkową wystawą dzieł Caravaggia i Botticellego. Dzięki nieocenionemu Szalwie Kamladze zostaliśmy także przyjęci przez patriarchę  Gruzji Eliasza II, cieszącego się ogromnym autorytetem wśród Gruzinów.

Kolejne dni upłynęły nam na poznawaniu przepięknego nadmorskiego miasta Batumi, gdzie mieści się filia goszczącej nas szkoły. Program zaproponowany przez gospodarzy był niezwykle interesujący - poznaliśmy historię regionu adżarskiego, piękno sztuki gruzińskiej dawnej i współczesnej, urodę architektury i pejzażu Gruzji. Nie brakowało tez okazji, aby próbować smaki regionalnej kuchni. Naszym numerem jeden pozostanie zapewne przepyszne chaczapuri.

Gruzję i gruzińskich przyjaciół opuszczaliśmy z żalem i jednocześnie z nadzieją, że jeszcze tu powrócimy, a nawiązane znajomości bedą się rozwijać.

Opiekunami wymiany byli: prof. Aleksandra Radziszewska i prof. Jakub Macierzyński.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji:

www.lo8.poznan.pl/galeria,pl,148.html