Original

ChKA w składzie porcelany


W mglisty wtorek 21 listopada 2D, Chemiczna Klasa Akademicka,  udała się do Chodzieży, gdzie zwiedziła fabrykę porcelany. Chodzież to jedna z najstarszych marek polskiej porcelany. Jej początki sięgają 1852 roku. Początkowo, fabryka produkowała naczynia fajansowe, a od 1896 roku rozpoczęła produkcję porcelany.
Dziś chodzieska porcelana towarzyszy nieprzerwanie codziennym posiłkom w polskich domach, odpowiada na potrzeby kolejnych pokoleń i łączy w sobie funkcjonalność i nowoczesność z głębokim przywiązaniem do tradycji. Porcelana to rodzaj białej, przeświecającej ceramiki wysokiej jakości. Wytwarza się ją z glinki kaolinowej, skalenia i kwarcu poprzez wypalanie uformowanych wyrobów nieszkliwionych w temperaturze 920-980°C  aż do 1240- 1450°C.
Młodzież zwiedzając fabrykę zapoznała się z podstawowymi metodami produkcji od formowania, przez szkliwienie, wypalanie i zdobienie. Z dużym szacunkiem przyglądaliśmy się bardzo ciężkiej a jednocześnie wymagającej precyzji i delikatności pracy z porcelaną. Każdy uczestnik wycieczki otrzymał kubek porcelanowy, a mimo to dla większości z nas było wielką przyjemnością zakupienie dodatkowo kilku tych arcydzieł sztuki użytkowej w sklepie fabrycznym.