Original

Matematyczny sukces


Klasa 1A IKA zajęła pierwsze miejsce w regionie wielkopolskim i drugie miejsce w Polsce w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „MATEMATYKA BEZ GRANIC". Pozostałe klasy zajęły:
IC FKA III miejsce w Wielkopolsce
,
IB MKA IV miejsce w Wielkopolsce,

IG EKA IV miejsce w Wielkopolsce,

ID ChKA VII miejsce w Wielkopolsce.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM w piątek 2 czerwca br.

 

   

 

„Matematyka bez granic”

Od kilkunastu lat w krajach Europy Zachodniej organizowany jest Międzynarodowy Konkurs Matematyczny „Mathematiques sans frontieres” mający charakter zawodów międzyklasowych.

Pierwsza edycja tego konkursu została zorganizowana w roku 1989 między innymi przez Akademię w Strasburgu. Po siedmiu latach liczba uczestników wzrosła do 2 745 klas, przy czym udział w zawodach wzięło ponad 27 tysięcy uczniów w wieku od 15-17 lat pochodzących z ponad 20 krajów.

W kolejnych latach obserwowano wzrost liczby uczestników. W XIV edycji Konkursu uczestniczyła młodzież z ponad 20 państw, w tym uczniowie z krajów Unii Europejskiej i krajów ubiegających się o przyjęcie do UE oraz młodzież z USA, Meksyku i Kanady.

Od 1993 roku Polska była reprezentowana w Międzynarodowym Konkursie „Mathematiques sans frontieres” na zasadzie eksperymentu. W 2001 roku w konkursie brało udział około 500 uczniów, w roku 2002 roku ponad 1 500 uczniów, a rok później liczba ta wzrosła do ponad 10 000 uczniów.

Do tej pory w konkursie uczestniczyli również uczniowie z Włoch, Szwajcarii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Belgii, Irlandii Północnej, Luksemburga, Hiszpanii, Danii, Finlandii, Austrii, Brazylii, Egiptu, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Nigerii, Maroko, Tunezji.