Original

Chemia na festiwalu


Z okazji trwającego XX Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki Wydział Chemii UAM zaproponował całą gamę zajęć laboratoryjnych, warsztatów, wykładów i pokazów.

W środę 26 kwietnia 2017 roku uczniowie Chemicznych Klas Akademickich 1D i 2D skorzystali z wielu form zajęć edukacyjnych. Część młodzieży uczestniczyła w warsztatach z perfumiarstwa badając zarówno zapachy zwierzęce jak i kwiatowe, inni badali "Osobliwe ciecze", wybrańcy uczestniczyli w warsztatach o nieco dramatycznym tytule "Co najbardziej smakuje wampirom?". Zarówno panie jak i panowie chętnie skorzystali z zajęć w "Labiryncie piękności". Zajęcia " I ty możesz być detektywem!" oraz  "Włosy - cichy detektyw" także cieszyły się uznaniem uczniów.

Każdy uczestnik festiwalu mógł posmakować lodów mrożonych ciekłym azotem - najlepsze okazały się limonkowe, choć smak kakaowy, bananowy czy pomarańczowy również odpowiadał lodożercom.

Posiadacze biżuterii mieli szansę ustalić dokładny skład stopu, z którego został wykonany naszyjnik lub pierścionek. Największym jednak hitem tegorocznej edycji festiwalu była unikatowa i bardzo bogata "Wystawa pierwiastków chemicznych", którą przygotowali i po której oprowadzali prof. dr hab. Błażej Gierczyk i dr hab. Maciej Zalas.

Część uczniów wysłuchała wykładu pt.: "Chemia ekstremalna, czyli zobaczmy co dzieje się na innych planetach?". Najwytrwalsi obejrzeli spektakularne pokazy eksperymentów chemicznych na dziedzińcu przed Collegium Chemicum.