Original

Solna ChKA


We wtorek 4 kwietnia 2017 roku uczniowie Chemicznej Klasy Akademickiej 1D, pod opieką wychowawczyni i nauczycielki chemii, udali się na wycieczkę edukacyjną do Kopalni Soli w Kłodawie.Celem wycieczki było poznanie wpływu różnych minerałów na tworzenie się kryształów soli kamiennej.

Trasa turystyczna znajduje się 600 metrów pod powierzchnią ziemi, zatem uczestnicy zjechali windą przemysłową (uwaga: z prędkością 6 m/s!). Ten element wycieczki na pewno pozostawił niezapomniane wrażenia.

Następnie uczniowie  przeszli do podziemnej kaplicy św. Kingi, gdzie wysłuchali z ust przewodnika legendy o powstaniu kopalni soli w Bochni i Wieliczce.

Zwiedzając trasę turystyczną młodzież zobaczyła maszyny używane w górnictwie solnym, poznała środki wybuchowe stosowane w kłodawskiej kopalni, oglądała złoża soli kamiennej o barwie białej oraz unikalnej różowej (z domieszką tlenków żelaza), a także rzadko występujące żyły sylwinitu – kryształy barwy kremowej (KCl z domieszkami) i karnalitu - kryształy barwy czerwonej (KCl·MgCl2·6H2O).

Na pamiątkę każdy uczestnik wycieczki otrzymał kryształy różowej soli.

Zdjęcia >>>