Original

Dyktando eliminacyjne


21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Uczciliśmy ten dzień dyktandem ortograficznym przeprowadzonym na lekcjach wychowawczych wszystkich klas pierwszych i drugich. Z kazdej klasy zostanie wyłoniony finalista, który przystapi do finałowego dyktanda 16 marca.

Oto tekst obu dyktand:

"Nienadaremnie dyżur ekspercki pełnił zażywny i hoży, choć już dziewięćdziesięciodziewięcioipółletni  eksstarosta z Brześcia nad Bugiem, gdyż będąc znanym Kresowiakiem, czyli  mieszkańcem Kresów Wschodnich, znał mnóstwo tużprzedwojennych przepisów  z użyciem endywii, szałwii, bazylii, cykorii oraz kocimiętki. Nie zapominał o żeń-szeniu, antystresowym

cud-korzeniu, gdyż w jego miąższu  kryją się substancje immunostymulacyjne. Jego dania przygotowane nie naprędce, lecz rozważnie są superekstrawartościowe, pożywne i niechybnie zdrowe.  I ani krzty w nich cholesterolu, ani chrząszcza ni chrabąszcza.

Jeśliby zapytać androgenicznego mężczyznę dokądże pójdzie humorzasta i niby-orientalna eksgwiazda show-biznesu Kayah, nie wiedziałby co odrzec. Patrząc przez odrzwia, wąską strużką ćwierćwiekowy arcy-Europejczyk dostrzeże estradowe

cuda-niewidy, wojaże jedno-   i  dwutygodniowe, ogromne ekwipaże, helikoptery, blichtr i quasi-mistrzostwo.  Może czmychnąć albo czyhać na nowe zdarzenia, ale jak okiem sięgnąć, wzdłuż i wszerz rozciąga się  festiwalowa próżnia. Bezapelacyjnie i bezsprzecznie królują Maryla i Zenon, półartyści i półszarlatani,  showmani z charyzmą."

 

 Mikołaj Rej pisał: " Polacy nie gęsi, iż swój język mają", a my dodajemy: i o jego poprawność dbają!