Original

MKA


  Działalność MKA w I semestrze roku szkolnego 2016/2017 
 
Matematyczna Klasa Akademicka rozpoczęła swoją działalność roku szkolnym 2014/2015. Uczniowie tej klasy realizują rozszerzony program nauczania matematyki oraz obowiązkowo uczestniczą w zajęciach (dwie godziny tygodniowo) prowadzonych przez pracowników Wydziału Matematyki i Informatyki UAM. Klasa 3B ma zajęcia z dr Bartłomiejem Bzdęgą, 2B z dr hab. Maciejem Radziejewskim a 1B z dr hab. Jerzym Grzybowskim. W soboty uczniowie klas MKA (oraz z innych klas) uczestniczą w zajęciach kółka olimpijskiego prowadzonych przez Pana doktora Bartłomieja Bzdęgę w naszym liceum, na których uczą się technik rozwiązywania zadań olimpijskich.
Dzięki pomocy i wsparciu Poznańskiej Fundacji Matematycznej oraz Pana Profesora Wojciecha  Gajdy uczniowie Matematycznych Klas Akademickich raz w miesiącu mogą posłuchać ciekawych wykładów prowadzonych przez pracowników naukowych Wydziału Matematyki i Informatyki UAM. Wykłady odbywają się na przemian w Liceum św. Marii Magdaleny i w VIII Liceum Ogólnokształcącym. Do tej pory odbyły się następujące wykłady: 
  1. 27.10.2016 - „O kryptologach z Uniwersytetu Poznańskiego i niemieckiej Enigmie” 
    prof. dr hab. Magdalena Jaroszewska 
  2. 23.11.2016 – "Jak Herkules walczył z Hydrą, czyli co może, a czego nie może matematyka"
    prof. dr hab Roman Murawski
  3. 5.12.2016 - „O zbiorach sum i różnic”
    prof. dr hab. Tomasz Schoen

W najbliższym czasie planowane są kolejne wykłady. 

Również dzięki wsparciu Poznańskiej Fundacji Matematycznej najlepsi uczniowie z klas matematycznych uczestniczyli w Festiwalu Matematyki. Wydarzenie miało miejsce 29. września na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM. Motywem przewodnim były „Tajemnice liczb”. Nasi uczniowie uczestniczyli w wykładzie prof. dr hab. Jerzego Kaczorowskiego pt „Czy dodawanie i mnożenie może być piękne?”. Następnie o „Elementach addytywnej teorii liczb” opowiedział dr Bartłomiej Bzdęga. Po przerwie uczniowie wzięli udział w warsztatach dr hab. Małgorzaty Bednarskiej-Bzdęgi „Teoria liczb w teorii grafów”. Na zakończenie dnia odbył się „Konkurs ciekawostek matematycznych”. Kuba Piasecki i Dawid Przybylak z klasy 2B MKA zmagali się z pytaniami z matematyki, historii matematyki oraz z zagadkami. 

W pierwszym semestrze odbył się również I etap Olimpiady Matematycznej. Z naszej szkoły wystartowało 26 uczniów. Lista osób zakwalifikowanych do II etapu pojawi się w styczniu. 

Sześcioro uczniów z klas MKA brało również udział w Wielkopolskich Meczach Matematycznych. Pod kierunkiem pani prof. Agnieszki Wanot i wraz z kolegami z innych klas wywalczyli I miejsce. 

W drugim semestrze odbędzie się jeszcze kilka konkursów, w tym Wielkopolska Liga Matematyczna, w których będą startować nasi uczniowie.

Joanna Politarczyk