Original

Reaktor Maria


W ostatni czwartek, 2D Chemiczna Klasa Akademicka z VIII LO w Poznaniu, miała przyjemność uczestniczyć w wycieczce do Instytutu Badań Jądrowych w Otwocku pod Warszawą. Celem wycieczki było zwiedzenie reaktora jądrowego  „Maria”. 

Uczestniczyliśmy również w trzech wykładach, które poszerzyły naszą wiedzę z zakresu chemii i fizyki jądrowej. Szczegółowo opisano nam  działanie całego reaktora, jego budowę oraz zastosowanie urządzeń wykorzystujących promieniowanie jądrowe, we współczesnym świecie. Poznaliśmy też odmiany uranu wykorzystywane jako paliwo w reaktorach oraz najważniejsze zabezpieczenia chroniące nas, przed przykrymi skutkami awarii maszyny.

Po zakończeniu wykładów, otrzymaliśmy też upominki, w postaci maili zawierających dodatkowe informacje oraz ciekawostki dotyczące jonizacji, izotopów oraz broni jądrowej, które z pewnością okażą się  przydatne, na nadchodzących lekcjach chemii.

Przed wejściem do reaktora dostaliśmy specjalne karty dostępu oraz kitle, więc każdy z nas mógł poczuć się jak prawdziwy naukowiec, czy członek instytutu. Największe wrażenie jednak wywarł na nas sam reaktor. Ogromna, jak i niesamowita maszyna zdolna wyprodukować niewyobrażalnie wielkie ilości energii. Nie pozwolono nam wejść do sterowni „Marii”, lecz mogliśmy przyjrzeć się pracownikom instytutu i ich pracy przez szklane drzwi.

Ogólna ekscytacja i ciekawość towarzyszyły nam do ostatniego momentu wycieczki, tak jak dźwięk detektorów promieniowania jonizującego. Nie było wśród nas osoby, której nie spodobała się wycieczka. Wszyscy byli bardzo zadowoleni, a niektórzy uczniowie, postanowili w przyszłości rozpocząć pracę w owym reaktorze. Z niecierpliwością czekamy na kolejną wycieczkę.