Original

Relacja z wymiany z Niemcami


W dniach 17-22. kwietnia 2016 grupa uczniów z naszej szkoły pod opieką p. prof. Kin oraz p. prof. Zmudzińskiej przebywała w Berlinie w ramach wymiany międzynarodowej ze szkołą Gustav-Heinemann-Schule.

Projekt wspierała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

Oto relacja jednej z uczestniczek:

Nadszedł czas na część drugą naszej historii!

W kwietniu grupa szczęśliwców z Ósemki wsiadła do Polskiego Busa i wyruszyła na podbój stolicy naszych sąsiadów- Berlina. Tak się zaczęła, trwająca tydzień niemiecka podróż. Razem z prof. Kin i prof. Zmudzińską  oraz przyjaciółmi z Berlina zwiedziliśmy najsłynniejsze miejsca oraz najpiękniejsze zakątki miasta.
W programie naszej wycieczki znalazły się m.in.: Muzeum Berlina, Stasi oraz kompleks pałacowy w Poczdamie. Zwiedzając te miejsca, cofnęliśmy się w czasie i usłyszeliśmy historie sprzed kilkudziesięciu, a nawet kilkuset lat. Przewodnicy pokazali nam zupełnie inne oblicze Berlina oraz przybliżyli nam życie zwykły ludzi w trudnych czasach, np. podczas II Wojny Światowej czy w czasie istnienia Muru Berlińskiego. Poczdam natomiast zachwycił nas urokiem swoich ogrodów, oranżerii, oraz wspaniałością komnat, które zachowały się do dzisiaj w prawie nienaruszonym stanie, a których istnienie zawdzięczamy Fryderykowi II Wielkiemu.
Nie można jednak zapomnieć, że nie była to zwyczajna wycieczka turystyczno- krajoznawcza. Głównym celem naszej wymiany było poznanie niemieckiej młodzieży, jej życia codziennego, obyczajów niemieckich rodzin. W ramach tego spędzaliśmy wspólnie popołudnia,  a nawet odwiedziliśmy jeden z najsłynniejszych Aquaparków na świecie:  Tropical Islands. Okazało się, bariera językowa nie jest dla nas problemem do zintegrowania się, nawiązania przyjaźni.
Jednym słowem  Deutsch- Polnisches Jugendwerk było wspaniałym pomysłem. Myślę, że nikt z nas: Ósemkowiczów oraz młodzieży z Berlina nie żałuje, że skorzystało z takiej okazji, która może zdarzyć się tylko raz w życiu, a dzięki której zyskujemy niezapomniane wspomnienia i życiowe doświadczenie.

Patrycja

 

[ Galeria zdjęć ]