Original

Ratownictwo chemiczne


Ratownictwo chemiczne

19 października 2015r. klasa II D, Chemiczna Klasa Akademicka, odwiedziła Specjalistyczną Jednostkę Ratownictwa Chemicznego, czyli Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą nr 6 na ul. Rudzkiej 1 w Poznaniu.

Ta wyjątkowa jednostka zajmuje się nie tylko gaszeniem pożarów ale przede wszystkim zabezpieczaniem substancji chemicznych, które mogą pojawić się na przykład podczas kolizji drogowych lub kolejowych z udziałem cystern przewożących chemikalia.

Młodzież zapoznała się z codziennym rozkładem zajęć strażaków, systemem ćwiczeń zapewniających dobre przygotowanie kondycyjne do wykonywania tego zawodu a także z typami szkoleń. Szczególnym zainteresowaniem wśród młodzieży cieszyły się specjalistyczne wozy ratownictwa chemicznego, wyposażone w specjalistyczny sprzęt niezbędny do identyfikowania substancji chemicznych.

Najodważniejsi uczestnicy wycieczki decydowali się na przymierzenie kombinezonu ratownictwa chemicznego. Ten gazoszczelny, jednoczęściowym kombinezonem chroniący przed środkami chemicznymi i wyposażony w  aparat oddechowy służy strażakom na co dzień.

Jeśli chcesz zostać strażakiem to musisz wiedzieć, że absolwent Chemicznej Klasy Akademickiej uczący się chemii, matematyki i informatyki na poziomie rozszerzonym będzie doskonałym kandydatem do Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, Centralnej Szkoły Państwowej Staży Pożarnej w Częstochowie, a po ukończeniu studiów chemicznych
I stopnia może studiować Ratownictwo Chemiczne na Wydziale UMK w Toruniu.