Original

Ujarzmij magię swojego smartfona


Uczniowie z poznańskich szkół uczą się programować smartfony dzięki projektowi realizowanemu przez Politechniką Poznańską w ramach projektu „Ujarzmij magię swojego smartfona” wybrani uczniowie z poznańskich liceów mają możliwość poznania tajników programowania na urządzenia mobilne, takie jak smartfony czy tablety. Nowoczesne urządzenia mobilne wzbudzają powszechne zainteresowanie, jednak mało kto potrafi napisać własną aplikację, a tym bardziej niewiele osób zdaje sobie sprawę co wie o nim jego smartfon dzięki wbudowanym sensorom. Sprawia to, że taka tematyka umożliwia uczniom ciekawie przejście w magiczny świat programowania w ramach zajęć pod okiem Michała Nowickiego oraz Jana Wietrzykowskiego z Politechniki Poznańskiej. Wybrana grupa uczniów licząca do 15 osób w ciągu sześciu zajęć warsztatowych tworzy swoje pierwsze aplikacje, poznaje sensory dostępne w nowoczesnych urządzeniach mobilnych i dowiaduje się jak wykorzystać dane z tych sensorów do niebanalnych celów, na przykład do lokalizacji w budynkach. 
 

Aktualnie, zajęcia prowadzone są dla klas akademickich IKA z VIII Liceum Ogólnokształcącego, jednak planowane jest rozszerzenie zasięgu o dodatkowe licea dla uczniów znających podstawy programowania. Więcej informacji o aktualnym stanie projektu można znaleźć na stronie internetowej http://www.lrm.put.poznan.pl/smartfon.

Projekt możliwy jest dzięki uzyskaniu środków przyznanych przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej w ramach programu SKILLS współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społeczenego.