Original

Arcydzieło na miarę Nobla


W środę 3 czerwca uczniowie Chemicznych Klas Akademickich z VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Poznaniu byli świadkami niezwykłego wydarzenia naukowego. W Collegium Chemicum Novum wysłuchali wykładu prof. dr hab. Mariusza Jaskólskiego "Dyskretny urok świata atomów i molekuł z kryształem w tle". Wykład dotyczył ustalania struktury cząsteczek na podstawie dyfrakcji promieniowania Röntgenowskiego na substancjach krystalicznych.
Podkreślić należy fakt, że uczniowie wysłuchali wykładu najwybitniejszego Polskiego naukowca. Profesor Mariusz Jaskólski jest bowiem odkrywcą, między innymi, struktury białka wirusa HIV a jego odkrycia przyczyniły się do powstania skutecznych i używanych na całym świecie leków przeciwko temu wirusowi. Za swoje badania pan prof. dr hab. Mariusz Jaskólski był nominowany w 2014 roku do Nagrody Nobla.
Powyższe wydarzenie zostało sfilmowane przez Studio Filmowe UAM i będzie dostępne w Internecie na stronie UAM.TV a także zostanie zaprezentowanie na antenie TVP i WTK w cyklu "Wykłady uniwersyteckie - Arcydzieła ...Arcymyśli...".

 

 

Więcej>>>