Original

Lekcje biblioteczne dla najmłodszych


6 lutego, w piątkowy poranek odwiedzili naszą bibliotekę uczniowie klasy Ic ze Szkoły Podstawowej im. Tytusa i Jana Działyńskich w Plewiskach wraz ze swoją wychowawczynią Panią Katarzyną Rosenbeiger.

Dzielne pierwszaki dowiedziały się, jak wypożycza się książki za pomocą systemu informatycznego MOL oraz co można robić w czytelni szkolnej.

Z uwagą słuchali fragmentu Przygód Mikołajka René Gościnnego, Jeana-Jaquesa Sempé, po czym rozwiązali bardzo trudny test na uważne czytanie. Zwieńczeniem tej części spotkania było zaśpiewanie piosenki pt. Witajcie w naszej bajce z Akademii Pana Kleksa poprzedzone nauką tekstu. Maestro Jakub Leśniak poprowadził głosy maluchów przez radosne dźwięki piosenki, żywiołowo akompaniując na bibliotecznym pianinie.

Chwilą relaksu było rysowanie ilustracji do wysłuchanego fragmentu. W niezwykłym tempie i z wielką fantazją wyczarowywali za pomocą pastelowych kredek świat cyrkowej areny.

Na zakończenie spotkania Justyna, Zofia oraz Jakub – uczniowie kl. IIc, którzy pełnili rolę gospodarzy spotkania, uroczyście wręczyli każdemu maluchowi dyplomy i lizaki.

Uczniowie z Plewisk wrócili do swej szkoły bogatsi w wiedzę na temat niezwykłego miejsca, jakim jest biblioteka. A nam pozostały ich niebanalne rysunki (można je obejrzeć na wystawie w bibliotece), a na twarzach długo jeszcze gościł uśmiech, gdyż wielka jest moc dziecięcej radości.

13 lutego natomiast gościliśmy uczniów kl. III ze Szkoły Podstawowej nr 79 z Poznania pod opieką Pani Iwony Kalemby. Oni także zostali ugoszczeni porcją przygód Mikołajka, trudnym testem na uważne czytanie. Z dziecięcych gardeł zabrzmiała wesoła pieśń i było także rysowanie. Goście ze Świerczewa rysowali sowę, która jest dobrym duchem biblioteki. Padły też propozycje imienia dla sowy. Póki co rozważamy tę kwestię. Ale przede wszystkim mogli przyjrzeć się, jakie funkcje pełni biblioteka w szkole średniej.