Original

Historia higieny


W środę 20 listopada uczniowie klasy 2e pojechali na wycieczkę edukacyjną do Bydgoszczy. Pierwszym punktem było zwiedzanie Muzeum Mydła i Historii Brudu gdzie uczestnicy własnoręcznie wykonali mydła o przeróżnych kształtach, kolorach, zapachach i zawierających interesujące dodatki.
 
Następnie przewodnik przedstawił historię higieny liczącą około 5000 lat. Najbardziej wstrząsające informacje dotyczyły pozornie pięknych i eleganckich czasów Ludwika XIV i ówczesnych mieszkańców Luwru.
Młodzież zapoznała się także z techniką produkcji mydeł i innych środków czystość na przestrzeni wieków. Niektórzy mieli szansę zasiąść w balii do kąpieli lub spróbować prania na tarce.
 
Następnie młodzież zwiedziła najatrakcyjniejszą, starą część Bydgoszczy czyli tzw.: „Wenecję Bydgoską”. Pięknie odnowione nabrzeże Brdy robiło wrażenie nawet w listopadowy pochmurny dzień.
 
Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie Explozeum, czyli placówki muzealnej prezentującej architekturę przemysłową III Rzeszy na obszarze DAG Fabrik Bromberg wraz z podziemną trasą turystyczną. Uczniowie poznali historię koncernu DAG, którego założycielem był Alfred Nobel, poznali technikę produkcji nitrogliceryny i dynamitu a także zapoznali się z warunkami pracy pracowników przymusowych w trakcie II wojny światowej.
Równolegle młodzież mogła zwiedzać wystawę czasową poświęconą rodzajom broni na przestrzeni wieków.