Original

MKA na tropie


W środę, 30 stycznia br. uczniowie Matematycznych Klas Akademickich 1B i 2B wraz z p. Joanną Jędrzejak i p. Piotrem Berdą uczestniczyli w kolejnym z cyklu wykładów prowadzonych przez pracownika naukowego Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza p.dra Bartłomieja Bzdęgę pt. „Całki i pochodne”.
 
Na wykładzie omówione zostały wybrane zastosowania całek i pochodnych w różnych dziedzinach nauki, przede wszystkim w fizyce, biologii i ekonomii. Analiza matematyczna zajmuje się badaniem funkcji, a jej początki, jako dyscypliny naukowej, sięgają XVII wieku. Pojęcie pochodnej zawdzięczamy Leibnizowi i Newtonowi; pochodna funkcji daje nam informację o jej monotoniczności. Całkę zdefiniował w sposób ścisły dopiero Riemann w połowie XIX wieku, choć to pojęcie znane było już dwieście lat wcześniej - całka oznaczona to pole obszaru pod wykresem funkcji na danym przedziale.
 
Uczniowie mogli uczestniczyć w przedsięwzięciu dzięki gościnności sąsiadującego z nami Liceum Ogólnokształcącego św. Marii Magdaleny.