Original

Supramolekuły w VIII LO


W środę 7 lutego 2019 roku wysłuchaliśmy wykładu pana doktora Adama Gorczyńskiego na temat chemii supramolekularnej. Jednogłośnie stwierdziliśmy, że został on przeprowadzony z niesamowitym zamiłowaniem do chemii, dzięki czemu słuchanie było czystą przyjemnością.

Choć materiał prezentowany podczas wykładu stanowił dla nas niemałe wyzwanie, to pasja płynąca z każdego zdania prowadzącego była godna podziwu i natchnęła nas motywacją. Cytując : „Prowadzący tak bardzo raził optymizmem, że po wykładzie człowiek po prostu czuł się lepiej.” Wystąpienie stanowiło dla nas inspirację, a wielu zachęciło także do powiązania przyszłości z pracą naukową. Pokazał, że po szkole średniej mamy otwarte drzwi na wiele interesujących kierunków, które można połączyć z podróżami i samorozwojem.

Wykład nakłonił nas do refleksji nad własną ścieżką i dał nadzieję, że i my pewnego dnia możemy dołożyć swoją cegiełkę do świata nauki. 
 
Julia, klasa 1E

  
Pan dr Adam Gorczyński opowiadał o rzeczach trudnych i  skomplikowanych, o których większość z nas nie miała pojęcia. Dzięki temu wykładowi zauważyliśmy jaki potencjał jest w nauce. Zauważyliśmy że wielkie, odkrycia zaczynają się od przypadkowych badań i przede wszystkim zwykłych ludzi takich jak my.
 
Mimo że wykład był dość wymagający Pan Adam Gorczyński niósł pozytywną energię i pokazał , że ludzie o dużych osiągnięciach potrafią przekazywać swoją wiedzę w sposób prosty i zrozumiały.
 
Bardzo inspirującym aspektem tego wykładu było to, że Pan doktor siedział kiedyś na naszym miejscu, w naszej szkole, a teraz osiąga wiele naukowych sukcesów. To pokazało nam, że każdy ma możliwość  tworzenia wielkich rzeczy, nawet jeśli teraz w lice nie ma jeszcze sprecyzowanych planów na przyszłość. 
Dominika, klasa 2F
 
 
Wykład ten z pewnością rozbudził nasze zainteresowanie chemią. Zafascynowało nas jak twórcza i kreatywna może być praca naukowa.
 
Byliśmy pod wrażeniem tylu innowacyjnych odkryć dokonywanych tak blisko nas, w Poznaniu, o których nie mieliśmy pojęcia. Pokazało nam to, że przy dużym wkładzie pracy i chęci każdy z nas może odkryć coś wspaniałego i potencjalnie zmieniającego świat. Dostrzegliśmy również jak praca naukowa pozwala na nawiązanie nowych przyjaźni jak i umożliwia liczne podróże.
 
Choć tematyka była trudna i znacznie wykraczające poza licealny poziom, pan dr Adam Gorczyński rozbudził w nas ciekawość i pokazał jak wiele pytań potrzebuje jeszcze odpowiedzi, za co jesteśmy serdecznie wdzięczni. Czekamy z niecierpliwością na rezultaty badań, które pan doktor prowadzić będzie w Stanach Zjednoczonych przez następne dwa lata. 
Joanna i Jan, klasa 3F