Original

Nominacja do Intel International Science and Engineering Fair 2014


Jerzy Szuniewicz jest uczniem klasy 2C FKA. Interesuje się głównie przedmiotami ścisłymi: fizyką, astronomią, informatyką i chemią, a w szczególności fizyką kwantową i fizyką wysokich energii.

Chętnie uczestniczy w konkursach i zawodach sprawdzających jego umiejętności i wiedzę. W ostatnim czasie zdobył pierwsze miejsce w finale polskich eliminacji 26. Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej i tym samym zdobył nominację do reprezentowania Polski na międzynarodowym finale tegoż konkursu z projektem wykorzystania przestrzennego modulatora światła. Jerzy opracował procedurę maksymalizacji liczby zliczanych pojedynczych fotonów (traktowanych np. jako nośnik informacji współczesnej informatyki kwantowej) i zbudował do tego układ eksperymentalny we współpracy z Zakładem Elektroniki Kwantowej Wydziału Fizyki UAM. Opracował także genetyczny algorytm optymalizujący proces sprzęgania pojedynczych fotonów do światłowodów kierujących je do detektorów. Natomiast podczas finału Międzynarodowego Konkursu Naukowego E(x)plory 2014 w Gdyni ten projekt zdobył II nagrodę i nominację do najbardziej prestiżowego konkursu naukowego Intel International Science and Engineering Fair 2014, który odbędzie w maju 2014r. się w Los Angeles w USA.

Jerzy swoją karierę naukową i zawodową wiąże z fizyką i sukcesywnie realizuje swój plan edukacyjnego rozwoju. Podczas wakacji letnich 2013r. uczestniczył w programie CERN's Summer Student Programme, gdzie pracował w Departamencie ISOLDE oraz AEgiS  m.in. nad optyką jonową i oprogramowaniem dla pułapki antymaterii i gdzie wykazał się dużymi umiejętnościami pracy zespołowej oraz łatwością nawiązywania kontaktów w wielokulturowym środowisku.