Original

Konkurs recytatorski


Szanowni Profesorowie! Drodzy Uczniowie!

Już po raz drugi pragniemy serdecznie zaprosić wszystkich miłośników twórczości Williama Shakespeare’a do udziału w Konkursie Recytatorskim Monologues – Monologi . Konkurs ma na celu propagowanie znajomości twórczości Williama Shakespeare’a w oryginale i w języku polskim. W tym roku honorowym patronem przedsięwzięcia jest Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu.

Konkurs adresowany jest do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych miasta Poznania i powiatu poznańskiego oraz do absolwentów VIII Liceum.

Konkurs odbędzie się w piątek 8 czerwca 2018 r. o godzinie 17.00 w auli VIII Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu przy ul. Cegielskiego 1.

Zaprezentować można wybrany monolog z utworów dramatycznych lub sonet Shakespeare’a w języku angielskim lub jego tłumaczenie na język polski.

Ocenie Jury Konkursu podlegają:

  • zapamiętanie tekstu,
  • wymowa i akcent,
  • płynność wysławiania się,
  • ekspresja i prezentacja.

Każde kryterium oceniane jest w skali 1-6 punktów. Dopuszczalne są rekwizyty i podkład dźwiękowy.

Nagrodą główną Monologues-Monologi jest wyjazd na tygodniową wycieczkę do Wielkiej Brytanii. Nagrodami specjalnymi są: Karta Pełna Wrażeń upoważniającą do wymiany na dwa bilety na spektakle grane w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, bilety do Teatru Nowego w Poznaniu, słowniki, książki, pióra i inne niespodzianki.

Poniżej znajduje się fragment najsłynniejszego monologu w oryginale i jego przekład na język polski w tłumaczeniach Stanisława Barańczaka, Józefa Paszkowskiego i Macieja Słomczyńskiego.

Podaję również adresy stron internetowych z monologami Shakespeare’a po angielsku.

Zgłoszenia na adres: kwydorska@gmail.com proszę kierować za pośrednictwem profesorów uczących języka angielskiego lub języka polskiego do opiekuna Konkursu do dnia 30 maja 2018 r.

Z wyrazami szacunku,

Katarzyna Wydorska

opiekun Konkursu

http://www.theatrehistory.com/plays/shakesmono.html
http://www.shakespeare-monologues.org/women/
http://www.shakespeare-monologues.org/men
https://www.poetryfoundation.org/poems-and-poets/poems/detail/45089
https://www.poetryfoundation.org/poems-and-poets/poems/detail/45106