Original

Wielki sukces w Konkursie Młodych Talentów Unii Europejskiej


Z prawdziwą radością informujemy o wielkim sukcesie naszego ucznia
Jerzy Szuniewicz, uczeń z klasy II C FKA, zdobył pierwsze miejsce w finale polskiej edycji 26. Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej i tym samym zdobył nominację do reprezentowania Polski na międzynarodowym finale tegoż konkursu z projektem wykorzystania przestrzennego modulatora światła. Jerzy opracował procedurę maksymalizacji liczby zliczanych pojedynczych fotonów (traktowanych np. jako nośnik informacji współczesnej informatyki kwantowej) i zbudował do tego układ eksperymentalny. Opracował także algorytm genetyczny optymalizujący proces sprzęgania pojedynczych fotonów do światłowodów kierujących je do detektorów.

Gratulujemy i trzymamy kciuki za finał międzynarodowy!

PAP Nauka w Polsce

Gazeta.pl

Gazeta Wyborcza

Krajowy Fundusz Na Rzecz Dzieci

---

Konkurs Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej, w którym biorą udział laureaci konkursów krajowych, obejmuje nauki ścisłe, przyrodnicze, technikę, a od 2004 roku także nauki społeczne i ekonomiczne. Każdy kraj może zgłosić najwyżej trzy prace. Nie mogą one mieć więcej niż trzech autorów. Oprócz Europejczyków w konkursie biorą udział m.in. reprezentanci USA i Chin. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w roku 1989. Polscy reprezentanci, którzy biorą w nim udział od 1995 roku, od początku zdobywają czołowe lokaty.

Polskie eliminacje organizowane są przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci (stowarzyszenie naukowców, lekarzy i studentów), pracujący od ponad 30 lat z utalentowanymi uczniami. Jury eliminacji, w skład którego wchodzą wybitni naukowcy z najlepszych polskich uczelni i instytutów PAN, przewodniczy dr Piotr Chrząstowski-Wachtel z Instytutu Informatyki Uniwersytetu Warszawskiego. Funkcję Krajowego Organizatora Konkursu sprawuje od 2010 roku prof. Jan Madey z Instytutu Informatyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Laureaci trzech pierwszych miejsc będą nas we wrześniu reprezentować na międzynarodowym finale 26. Konkursu Prac Młodych Naukowców UE. W tym roku po raz pierwszy w historii konkursu międzynarodowe finały odbędą się w Polsce - ich gospodarzem będzie Uniwersytet Warszawski (w dniach 19-24 września). Współorganizatorami finałów są Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci oraz Centrum Nauki Kopernik.